Když jsou dnes zmiňovány největší společnosti na světě, často jsou akcentovány jejich miliardové tržby, obrovské budovy či bohatství jejich majitelů. Ne každý si však uvědomuje, že tyto společnosti nebyly vždy tak velké a bohaté. I jejich zakladatelé někde a nějak začínali. Pro mnoho lidí je to překvapující, když se dozví, že právě jedny největších společností na světě měly jedny z nejskromnějších začátků. Lidé, které dnes známe jako miliardáře, byli vlastně obyčejní lidé. To, co je odlišovalo od ostatních, bylo jejich ohromné úsilí, silná vize, spousta energie a vnitřní motivace vybudovat něco velkého. V tomto článku se můžete seznámit s deseti příběhy několika nejznámějších firem, které vznikly takzvaně “od nuly”.
Amazon: Jeff Bezos začal podnikat z vlastní garáže
Největší online tržiště na světě začalo jako online knihkupectví. Jeff Bezos, který Amazon založil v roce 1994, zahájil své podnikání ve vlastní garáži v Bellevue ve Washingtonu. Přestože Amazonu trvalo téměř rok, než prodali první knihu, obchod brzy začal exponenciálně růst a dnes je Amazon jednou z největších společností na světě s hodnotou několika set miliard dolarů.
Apple: První kanceláří byla garáž rodičů Steva Jobse
Apple vznikl v roce 1976, kdy Steve Wozniak navrhl první počítač Apple I za 500 dolarů. Když se podařilo získat od místního prodejce objednávku na 50 počítačů, Steve Jobs a Wozniak sehnali všechny díly a dali dohromady 50 počítačů za 30 dní. Udělali to v garáži Jobsových rodičů v Cupertinu v Kalifornii. Dnes je Apple světovým lídrem v oblasti technologií, má hodnotu několika set miliard dolarů a stále sídlí v Cupertinu, avšak v moderním komplexu nazvaném Infinite Loop.
Dell: Michael Dell začal vyrábět počítače ve své garáži
Michael Dell začal v roce 1984 ve svých 19 letech navrhovat počítače přizpůsobené pro lidi. Pracoval ve své garáži mimo univerzitní kampus v Austinu v Texasu. O rok později se rozhodl opustit vysokou školu, aby rozšířil své podnikání, které se hned v prvním roce stalo ziskovým. Expanze podnikání se mu dařila, díky čemuž se Dell stal jedním z nejsilnějších hráčů ve výrobě počítačů.
Disney: Prvním filmovým studiem byla garáž strýce Walta Disneyho
Společnost The Walt Disney Co. je dnes celosvětově známým mediálním gigantem. Ale její začátek byl velmi skromný. Vše začalo v létě roku 1923 v garáži pro jedno auto, která patřila strýci Walta Disneyho, Robertu Disneymu. V té době se společnost jmenovala The Disney Brothers Studio a sídlila asi 45 minut od dnešního parku Disneyland v Anaheimu v Kalifornii. V této malé garáži tým natáčel Alice Comedies, série krátkých filmů, ve kterých kombinovali animace a živé hraní. O několik měsíců později se Walt Disney spolu se svým bratrem Royem přestěhovali na větší pozemek a podepsali smlouvu s Universal Studios na distribuci Alice Comedies. Další vývoj firmy nazvali bratři Disneyové jako “historii animace”.
Google: Larry Page and Sergey Brin začali v garáži
Google, který začal jako další vysokoškolský projekt na Stanfordu, je dnes největším internetovým gigantem. Jeho zakladatelé Larry Page a Sergey Brin založili Google v garáži pozdější generální ředitelky YouTube Susan Wojcicki v září 1998. Později se Page a Brin pokusili prodat Google společnosti Excite za 1 milion dolarů, což společnost Excite odmítla. Ale jeho zakladatelé toho určitě nelitují, protože Google má dnes hodnotu několika set miliard dolarů.
Harley-Davidson: První Harley na světě byl postaven v dřevěné kůlně
William Harley chtěl vždy navrhovat motocykly. Jako dvacetiletý přišel s návrhem motoru pro pohon jízdního kola. Během následujících dvou let postavil se svým přítelem z dětství Arthurem Davidsonem svůj motocykl v dřevěné kůlně v Milwaukee ve Wisconsinu. Oficiálně uvedli společnost Harley-Davidson na trh v roce 1903. Tato značka je dnes legendou mezi motorkáři a synonymem pro špičkové luxusní motocykly.
Hewlett-Packard: S malou pomocí Walta Disneyho začali v garáži
V roce 1938 Will Hewlett a Dave Packard založili firmu Hewlett-Packard v Palo Alto v Kalifornii. Pronajali si malou garáž nedaleko kampusu Stanfordské univerzity, který byl později v roce 1989 zasvěcen jako „místo narození Silicon Valley“. Jejich prvním produktem byl zvukový oscilátor, který si objednala společnost Walt Disney pro jejich film Fantasia. Disney koupil pro tento film celkem 8 oscilátorů. Počáteční investice do firmy Hewlett-Packard byla pouze 538 dolarů, dnes má společnost hodnotu v desitkách miliard dolarů. Hewlett-Packard je významným hráčem v oblasti informačních technologií, známým zejména díky svým tiskárnám.
Mattel: Začínali v malé dílně vyrábět rámy na obrazy
Společnost Mattel, jejíž nejznámějším produktem je panenka Barbie, začala v roce 1945 nejprve vyrábět rámy na obrazy. Její zakladatelé, Harold Matson a Elliot a Ruth Handlerovi, začali v garáži v jižní Kalifornii. Přišlo jim škoda nevyužít zbytkové materiály, a tak z nich začali dělat domečky pro panenky. Když se jejich domečky pro panenky začaly prodávat více než jen jejich rámy na obrazy, rozhodli se stát výrobcem hraček. Dnes je Mattel největší společností vyrábějící hračky na světě.
Microsoft: V garáži naprogramovali svůj první operační systém
Microsoft je příkladem dalšího technologického gigantu, který začínal v garáži. Když Bill Gates a Paul Allen zakládali Microsoft, měli malou garáž a velmi málo zdrojů pro práci. Jednoho se jim však dostávalo hojně, byly to jejich programátorské dovednosti, pomocí kterých vyvinuli svůj první operační systém a licencovali jej za 80 000 dolarů. O pár let později se v jejich firmě zrodil operační systém Windows a víme, jak to dopadlo. Společnost Microsoft vládne trhu s osobními počítači již přes dvě desetiletí a z Billa Gatese se stal jeden z nejbohatších mužů planety.
Nike: Ze začátku neměli ani garáž
Pokud si myslíte, že garáž je příliš malý prostor na rozjezd miliardového byznysu, to asi neznáte příběh firmy Nike. Tam to začalo v kufru auta. V roce 1957 v jednom malém americkém městě Eugene, kde se nachází atletický stadion oregonské univerzity, se na atletickém stadionu poprvé setkali dva budoucí zakladatelé – běžec středních tratí Phil Knight a jeho trenér Bill Bowerman. Oba byli velkými sportovními nadšenci, kteří hledali pro své aktivity to nejlepší sportovní vybavení. V roce 1964 založili firmu Blue Ribbon Sports, ze které se později stala Nike. Nejprve začali dovážet běžeckou obuv z Japonska. Jako skladovací prostory využíval Phil Knight suterén domu svých rodičů, boty vozili v kufru auta a ve svém volném čase objížděli atletické stadiony ve Spojených státech. Později začali upravovat atletické boty tak, aby ještě lépe vyhovovaly potřebám běžců. Po sérii experimentování a testování různých materiálů se jim to podařilo a dali vzniknout úplně novému vzhledu běžecké obuvi. Dnes je Nike největším výrobcem sportovního oblečení a doplňků na světě.
A pointa na závěr?
Všechno začíná jako nic. Ať už je to garáž, sklep nebo univerzitní kolej, každá firma má skromné začátky. Není to o tom, kde začínáte. Je to o tom, kde skončíte. Většině z výše zmíněných společností trvalo desetiletí, než se dostaly do současného stavu. Jejich zakladatelé nezačali tím, že se pokusili vytvořit Amazon, Apple nebo Google. Začali s konkrétním produktem, inovativním přístupem, zapálením pro věc. A díky své vizi, vytrvalosti a píli, s přispěním podnikatelského štěstí a aspektů dané doby dospěli až tam, kde jsou dnes. Není to jen americký sen, jsou to příklady úspěšných, ze kterých si můžeme vzít inspiraci.
Ať již jste na startu vašeho podnikání, nebo již několik let podnikáte, tak pokud máte ambice růst a rozvíjet vaši malou firmu, měli byste vědět, že existuje TAB Accelerator Board – rozvojový program pro progresivní a ambiciózní majitele a CEO malých firem, který vám pomůže snadno, účinně a bez zbytečných chyb posunout vaši firmu do nadprůměrné kondice. Díky zkušenostem, získaným při podpoře více než 25.000 majitelů malých a středních firem ve více než 20 zemích světa od roku 1990, nabízí TAB Accelerator Board podnikatelům příležitost vyzkoušet si výhody všeho, co TAB nabízí, a to v plně virtuálním prostředí a v českém jazyce.